Madenlerle İlgili Yeni Düzenlemeler 2017

16.11.2017
Madenlerle İlgili Yeni Düzenlemeler 2017

Maden Ocaklarında Yeni Düzenlemeler 2017

Maden Ocaklarında Yeni Düzenlemeler yolda. Özellikle son yıllarda artan iş kazaları ve denetim eksikliklerinden sonra birtakım yeni kararlar alındı.

Madenler Risk Gruplarına Göre Üç e Ayrıldı.

Madenler Risk Gruplarına Göre Üç e Ayrılıyor.Yer altı kömür ocakları kırmızı grupta ve yılda bir olan denetim sıklığı üç ayda bir olarak değiştirilecek.

Sarı işaretliler yılda 2, mavi madenler ise yılda 1 defa denetime tabi tutulacak.

Yeni dönemde tüm yer altı kömür madenleri ile yılda 100 bin tondan fazla üretim yapan yeraltı metal maden ocakları da artık 3 ayda 1 denetlenecek. Yeni dönemde sarı grup 6 ayda 1, mavi grup ise yılda 1 kez denetime tabi tutulacak.

 

Bakanlığın hedefinde, özellikle kazalarla gündeme gelen maden ocaklarının daha sık periyotlarla denetlenmesi var. Bu sahalar sık denetlenecek, eksik ve riskler anında tespit edilerek gerekli tedbirler alınacak. Bir önemli detay da Cebeci ocaklarıyla ilgili. Yılda 500 bin tondan fazla üretim yapan açık kömür ve metalik maden ocakları ile İscehisar bölgesi mermer ocakları ve İstanbul Cebeci bölgesi agrega ocakları da yılda 4 kere denetlenecek kırmızı grup içinde yer aldı.

 

Hangi Maden mavi,Hangi Maden sarı grupta?

Kırmızı gruptan sonra denetimin yoğunlaşacağı grup “sarı” grup olacak. Bu grubun yılda 2 kez denetlenmesine karar verilirken üretimi yılda 100 bin tondan az olan yer altı metal ile üretimi 500 bin tondan az olan açık ocaklar bu sınıfta yer aldı. Üretimi 100 bin tondan az olan açık ocaklar ise mavi grupta yer alacak ve yılda bir kez denetlenecek. Kum ve çakıl grubu ocaklardan ise yılda 500 bin tondan fazla üretim yapanlar sarı, daha az üretim yapanlar ise mavi grupta yer alacak.

 Tümü